Makale Oluştur Turbo (GPT-4)

Makale Oluştur Turbo (GPT-4)

Bu sayfada, GPT-3.5 ile 10 saniyede veya GPT-4 ile 45 saniyede makale oluşturabilirsiniz. Bu sayfada makale oluştururken makale oluşturma süresi boyunca sayfada beklemeniz gerekmektedir. Eğer makaleleri arka planda yazdırmak istiyorsanız, “Makale Oluştur” özelliğini kullanabilirsiniz.

FatGPT hesabınıza girdiğinizde, sol paneldeki “Makale Oluştur GPT-4” bölümüne tıklayarak, GPT-4 ile makale oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

Makale Oluştur sayfasına girdiğinizde, sayfa aşağıdaki gibi görünecektir:

 

Burada, yazdıracağınız makaleler için dilediğiniz ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Şimdi dilerseniz, Makale Oluştur sayfasında hangi ayarlamaları yapabileceğinize bakalım.

Makale Kategorisi

Burada, makale yazdırıldıktan sonra, “Makalelerim” sayfasında hangi kategoride görüneceğini seçebilirsiniz. Bu kategori, yazdırdığınız makalenin sadece FatGPT’de nasıl göründüğüyle ilgilidir, web sitenizdeki kategorilerle bir bağlantısı yoktur.

Eğer FatGPT ile birden fazla web sitesi için yazılar yazıyorsanız, farklı siteleriniz için yazdırdığınız makaleleri farklı kategorilere ayırmak isteyebilirsiniz. Bu bölümün kullanım alanı budur.

Makale Dili

Makale dili menüsünden makale dilini seçebilirsiniz. Varsayılan ayar olarak Türkçe seçili geliyor. FatGPT ile Türkçe dışında da 40’tan fazla dilde içerik üretmek mümkün.

 

Makale Stili

Makale stili menüsünden, yazdırmak istediğiniz makalenin hangi stilde olmasını istiyorsanız, o stili seçebilirsiniz. FatGPT ile 15’ten fazla makale stilinde makale yazdırabilirsiniz.

Varsayılan ayar olarak “makale stili yok” seçili bulunuyor. Eğer standart bir içerik üreteceksiniz bu ayar, kaliteli bir içerik üretmeniz için yeterli. Fakat eğer teknik bilgi içeren bir makale yazdırmak istiyorsanız, “eğitici” ya da “bilgilendirici” seçeneğini işaretlemeniz, daha da iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

 

GPT Model

GPT Model bölümünde, makalenizi yazdırmak için kullanacağınız GPT modelini seçebilirsiniz.

 

Makale Başlığı (H1)

Makale Başlığı bölümünde, yazdırmak istediğiniz makalenizin başlığını yazıyorsunuz.

Dilerseniz, konu başlığının sağ tarafında bulunan “H2 Listesi Oluştur” butonuna tıklayarak, makalenize alt başlık önerileri alabilirsiniz. Bunun için, H1 konu başlığı kısmına konunuzu yazdıktan sonra, sağında bulunan menüden, kaç tane alt başlık istediğinizi seçip, “H2 Listesi Oluştur” butonuna basıyorsunuz.

FatGPT size istediğiniz sayıda alt başlığı saniyeler içerisinde verecektir. Üretilen alt başlık listesine, sayfanın aşağısındaki “Alt Başlıklar” bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Anahtar Kelime

Anahtar Kelime bölümüne, makale içinde geçmesini istediğiniz anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz. Tavsiyemiz, 1 veya 2 tane eklenmesidir. Eğer çok fazla anahtar kelime eklerseniz, ChatGPT makaleyi oluştururken zorlanacaktır.

Eğer hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızdan emin değilseniz, Anahtar Kelime bölümünü boş bırakabilirsiniz. Yıllar süren web sitesi geliştirme ve arama motoru optimizasyonu deneyimi bulunan uzmanlarımız, FatGPT’yi, siz anahtar kelime yazmasanız bile en iyi anahtar kelimeleri kullanarak makale yazması konusunda eğitti.

 

Özel Seçenekler

Son olarak, FatGPT’nin makale yazma ayarlarından bahsedelim. Varsayılan olarak, “meta açıklama” ve “blog özeti” seçenekleri seçili geliyor. Aşağıdaki resimdeki özelliklerin hepsinin kullanım şekillerini aşağıda detaylı inceleyeceğiz.

 

Meta Açıklama

Meta Açıklama kısmını işaretleyerek, web siteniz için oluşturacağınız makalenizin Google arama sonuçlarında nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki kırmızı kutu içinde duran kısım, meta açıklama’dır.

 

Eğer meta açıklama işaretlerseniz, Google’a, sizin web sayfanızı arama sonuçlarında nasıl göstereceği hakkında yol göstermiş olursunuz.

Eğer meta açıklama işaretlemezseniz, Google, yazınızdaki en alakalı kısmın hangisi olduğunu düşünüyorsa o kısmı arama sonuçlarında gösterecektir.

Blog Özeti

Blog Özeti, yazdıracağınız makalenin başında, makalenin bir paragraflık bir özetini çıkarıyor.

 

FAQ (Sıkça Sorulan Sorular)

3 adet FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) ayarı mevcut. 3 FAQ ayarı da, makalenizin sonuna soru-cevap formunda bir “Sık Sorulan Sorular” kısmı ekliyor.

FAQ Şema + Normal

Eğer FAQ Şema + Normal seçeneğini işaretlerseniz, makalenizin altındaki FAQ kısmı, Schema.org Sık Sorulan Sorular yapısal veri türünde oluşuyor ve makalenin Google arama sonuçlarında “zengin sonuç” olarak görünme ihtimali oluşuyor.

Eğer bu seçeneği seçerseniz, ekranda aşağıdaki gibi bir uyarı yazısı çıkacaktır:

 

Aşağıdaki işlemleri sadece FAQ Şema özelliğini ilk kullanışınızda yapmanız gerekmektedir. Daha sonra tekrar yapmanız gerekmez.

Bunu yapmak için kutu içindeki PHP kodunun tamamını seçip kopyalıyoruz. Sonra, web sitemize gidiyoruz ve sitemizin WordPress paneline giriş yapıyoruz.

WordPress panelimizde, soldaki menünün “Görünüm” bölümünden, “Tema Dosya Düzenleyicisi”ne tıklıyoruz.

 

Açılan yeni sayfada, sağdaki menüden, functions.php isimli dosyayı buluyoruz. Demin kopyaladığımız kodu, dosyanın en alt satırının altına yapıştırıyoruz.

Yapıştırdıktan sonra, aşağıda “Dosyayı Güncelle” butonuna tıklamayı unutmayın.

 

Artık, FatGPT ile, “FAQ Şema + Normal” seçeneği işaretleyerek yazdıracağınız yazıları web sitenize yüklediğinizde, sayfanızın en altında Sık Sorulan Sorular bölümü aşağıdaki resimdeki gibi görünecek:

 

FAQ Şema + Akordeon

(Bu kısmın video açıklamasını izlemek isterseniz YouTube kanalımızdaki video’muzu izleyebilirsiniz.)

Eğer FAQ Şema + Akordeon seçeneğini işaretlerseniz, yine Schema.org FAQ şeması şeklinde oluşuyor. Bu seçenekte farklı olarak, makalenizin altındaki sık sorulan sorular kısmı, önce alt alta sorular görünecek şekilde oluşuyor. Bir sorunun üstüne tıkladığınızda, soru akordeon şeklinde açılıyor ve altında sorunun cevabı görünüyor. FAQ Şema + Akordeon işaretlenerek yazdırdığınız bir yazıyı web sitenize yüklediğinizde, yazının en altındaki Sık Sorulan Sorular kısmı şöyle görünecektir:

 

Eğer soruların birinin üzerine tıklarsanız, sorunun cevabı akordeon şeklinde açılacaktır.

 

FatGPT ile makale yazdırırken FAQ Şema + Akordeon seçeneğini işaretlediğinizde, aşağıdaki gibi bir uyarı yazısı çıkacaktır. Web sitenizde Akordeon şeklinde FAQ Şema görünmesi için bu CSS, JS ve PHP kodlarını kopyalayıp web sitenize yerleştirmeniz gerekmektedir.

Bu işlemi sadece bu özelliği ilk kullanışınızda yapmanız gerekmektedir. Daha sonra tekrar yapmanız gerekmez.

 

Öncelikle, FatGPT açılır penceresindeki CSS kodunu kopyalayıp web sitemizin WordPress paneline gidiyoruz. Sol bölümdeki “Görünüm” seçeneğine basıp “Özelleştir” butonuna tıklıyoruz.

 

Sonra, açılan yeni sayfanın sol tarafında “Ek CSS” kısmını seçiyoruz.

 

Kopyaladığımız CSS kodunu buradaki boşluğa yapıştırıyoruz.

 

Üstte “Yayımla” butonuna basıyoruz.

 

Sonra, FatGPT açılır penceresindeki JS kodunu kopyalıyoruz. Sitemizin WordPress paneline girip, sol taraftaki “Görünüm” kısmına tıkladıktan sonra “Tema dosya düzenleyicisi”ne tıklıyoruz.

 

Sonra, sağ taraftan footer.php dosyasını seçip, demin kopyaladığımız JS kodunu, <script> ve </script> etiketlerinin arasında bir yere yerleştiriyoruz.

Yerleştirdikten sonra “Dosyayı güncelle” butonuna basmayı unutmayın.

 

Son olarak, FatGPT açılır penceresindeki PHP kodunu kopyalıyoruz. Sitemizin WordPress paneline girip, sol taraftaki “Görünüm” kısmına tıkladıktan sonra “Tema dosya düzenleyicisi”ne tıklıyoruz.

 

Sonra, sağ taraftan functions.php dosyasını seçip, demin kopyaladığımız PHP kodunu, sayfanın en altına yerleştiriyoruz.

Yerleştirdikten sonra “Dosyayı güncelle” butonuna basmayı unutmayın.

 

FAQ (Şema Yok)

Eğer FAQ (Şema Yok) seçeneğini işaretlerseniz, makalenizin altındaki sık sorular kısmı, Schema.org Sık Sorulan Sorular yapısal veri türünde olmadan, sadece yazı biçiminde oluşuyor.

Bu seçeneği işaretlerseniz, ek bir şey yapmanıza gerek yok. Makalenizi oluşturup web sitenize yükledikten sonra, yazınızın altındaki Sık Sorulan Sorular kısmı, şu şekilde görünecektir:

 

Not: 2023 Ağustos ayında gelen Google güncellemesiyle, artık FAQ (Sıkça Sorulan Sorular) zengin sonuçları yalnızca yetkili devlet ve sağlık web siteleri için gösterilmeye başlandı. Bu yüzden, eğer web siteniz böyle bir site değilse, makalenizdeki sık sorulan soruları Schema.org Şema formatında gösterip göstermemeniz Google açısından fark etmeyecek. Yine de, kullanıcı deneyimini arttırmak ve okuyuculara kaliteli bir makale okuma deneyimi sunmak adına, makalenizin altına bir SSS bölümü eklemenizi öneririz.

 

Öne Çıkan Resim

Öne Çıkan Resim kısmında, yazdıracağınız makalenizin başına 1 adet resim ekleyebilirsiniz.

Öne Çıkan Resim kutucuğuna tıkladığınızda Resim Kaynağı menüsü görünecektir.

 

Bu menüyü kullanarak, telif hakkı olmayan hazır fotoğraf bulunduran 3 farklı web sitesinden bir tanesini, ya da OpenAI firmasının yapay zeka resim üretme uygulaması DALL-E seçeneğini seçebilirsiniz.

Eğer Unsplash, Pixabay ya da Pexels seçeneklerinden birini seçerseniz, FatGPT, görselinizi, seçtiğiniz siteden bulacaktır.

Bunun için, Resim Kaynağı menüsünün altındaki Anahtar Kelime bölümüne, istediğiniz resme göre bir anahtar kelime yazmanız gerekiyor.

 

Fotoğraflarınıza anahtar kelime seçerken, İngilizce olarak yazmaya özen gösteriniz. Bu şekilde, en doğru sonuçları alacaksınız. Örneğin, bir at fotoğrafı bulmak için, İngilizce’de “at” anlamına gelen “horse” kelimesini yazarak, daha güzel bir resim alma şansınızı arttırmış olursunuz.

FatGPT’nin kullandığı görsel bulma sitelerinin üçü de, telif hakkı olmayan görseller sunmaktadır. Bu sayede, FatGPT ile bulduğunuz resimleri web sitenizde güvenle kullanabilirsiniz.

 

DALL-E ile resim üretirken de aynı yöntem geçerli. DALL-E ile üretilen resimler, yapay zeka tarafından üretilir. Üretilen resimler tamamen orijinaldir ve internette başka bir kopyası yoktur. DALL-E ile ürettiğiniz resimlerin kullanım hakkı, tamamen sizdedir.

Aşağıda, DALL-E ile üretilmiş bir “Öne Çıkan Resim” örneği bulabilirsiniz:

 

Alt Başlıklar

Yukarıda bahsettiğimiz, “H2 Listesi Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra FatGPT’nin otomatik olarak ürettiği alt başlıkların listesini, Alt Başlıklar kısmında görebilirsiniz.

Alt başlıkları otomatik olarak veya manuel olarak elinizle belirleyebilirsiniz. Dilerseniz önce FatGPT’ye alt başlıkları otomatik ürettirip, daha sonra Alt Başlıklar bölümünde beğendiğiniz alt başlıkları tutup beğenmediklerinizi silebilir ve sonradan istediğiniz gibi yeni alt başlıkları elinizle yazıp ekleyebilirsiniz.

Her alt başlığı farklı satırda yazmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Makale Oluşturmaya Başla

FatGPT ile makale yazarken gereken bütün ayarlar bu kadardı. Ayarlamaları yapmayı bitirdiğinizde, “Makale Oluşturmaya Başla” butonuna tıklayarak yazdırma işlemini başlatabilirsiniz.

 

“Makale Oluşturmaya Başla”ya tıkladıktan sonra sayfanız aşağıdaki gibi görünecektir. Makaleniz oluşturulana kadar sayfada beklemeniz gerekmektedir.

Makaleniz, eğer GPT-3.5 seçtiyseniz 10 saniye içinde, GPT-4 seçtiyseniz 45 saniye içinde hazır olacaktır.

 

Makaleniz hazır olduğunda, ekranda bu şekilde bir ileti görünecektir.

 

Bir üst resimdeki başarı iletisi penceresinde “OK” butonuna basarsanız yazdırılan makalenizi sayfada göreceksiniz.

 

Bu sayfadan, makalede herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz yapabilirsiniz. Değişikliği yaptıktan sonra, sayfanın aşağısındaki “Güncelle” butonuna basıp kaydetmeyi unutmayın.

 

Bu yazdırılan makaleniz aynı zamanda “Makalelerim” sayfasında da görünecektir. “Makalelerim” sayfasından, yazınızı web sitenize doğrudan yükleyebilirsiniz.

“Makalelerim” bölümü için kullanım rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

payments
Call
WhatsApp